Lp 12 SB over Delaware Creek
Fair Condition72 years old64,455 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.1 Mi S Of SH 356 |
| Carries | Lp 12 SB |
| Crosses | Delaware Creek |
| Coordinates | 32.79387, -96.92066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 450.1 ft (137.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 2606.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64,455 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102026 |