Shady Grove RD over Lp 12
Good Condition31 years old17,379 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.6 Mi S Of SH 356 |
| Carries | Shady Grove RD |
| Crosses | Lp 12 |
| Coordinates | 32.80114, -96.92232 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 356.0 ft (108.5 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 2647.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,379 (2019) |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102031 |