IH 30 WB Conn A over IH 30 & SH 161 I/c
Good Condition14 years old5,916 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | IH 30 & SH 161 I/c |
| Carries | IH 30 WB Conn A |
| Crosses | IH 30 & SH 161 I/c |
| Coordinates | 32.75694, -97.02972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1998.0 ft (609 m) |
| Max Span | 246.1 ft (75 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 5541.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,916 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 22 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804513 |