IH 30 EB Exit Ramp over IH 30 EB Ramp To Pgbt SB
Good Condition13 years old5,260 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | At IH 30 And SH 161 I/c |
| Carries | IH 30 EB Exit Ramp |
| Crosses | IH 30 EB Ramp To Pgbt SB |
| Coordinates | 32.75909, -97.03230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 761.2 ft (232 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 1763.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,260 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804521 |