IH 30 EB Conn C over IH 30 & SH 161 I/c
Good Condition13 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | IH 30 & SH 161 I/c |
| Carries | IH 30 EB Conn C |
| Crosses | IH 30 & SH 161 I/c |
| Coordinates | 32.75912, -97.03302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1853.0 ft (564.8 m) |
| Max Span | 268.0 ft (81.7 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 6551.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804515 |