IH 30 Ebfr over Beckley Ave/drain
Good Condition11 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Commerce ST |
| Carries | IH 30 Ebfr |
| Crosses | Beckley Ave/drain |
| Coordinates | 32.76884, -96.82281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 722.1 ft (220.1 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2553.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804528 |