Direct Conn 2 over Reunion Blvd/commerce ST
Fair Condition11 years old27,605 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.1 Mi E Riverfront BLVD |
| Carries | Direct Conn 2 |
| Crosses | Reunion Blvd/commerce ST |
| Coordinates | 32.77114, -96.81200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1356.0 ft (413.3 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 3513.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,605 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 17 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804562 |