IH 30 Wbml over Trinity River/ih 35e
Fair Condition10 years old130,926 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Of Commerce ST |
| Carries | IH 30 Wbml |
| Crosses | Trinity River/ih 35e |
| Coordinates | 32.77072, -96.81796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 4269.0 ft (1301.2 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Area | 61026.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130,926 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804526 |