IH 30 Wbfr over Beckley Ave/drain
Good Condition11 years old11,654 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Commerce |
| Carries | IH 30 Wbfr |
| Crosses | Beckley Ave/drain |
| Coordinates | 32.76959, -96.82275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 680.1 ft (207.3 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2404.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,654 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804537 |