Lp 20 Ebml over Mcpherson RD
Good Condition12 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.1 Mi W Of IH 35 |
| Carries | Lp 20 Ebml |
| Crosses | Mcpherson RD |
| Coordinates | 27.60943, -99.47704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1564.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614192 |