Mcpherson RD over Manadas Creek Tributary
Good Condition28 years old19,242 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.25 Mi N Shiloh RD |
| Carries | Mcpherson RD |
| Crosses | Manadas Creek Tributary |
| Coordinates | 27.59435, -99.48010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 750.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,242 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00765003 |