Lp 20 Nbfr over Kcs Rr & Draw
Good Condition9 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.38 Mi S Of Sp 400 |
| Carries | Lp 20 Nbfr |
| Crosses | Kcs Rr & Draw |
| Coordinates | 27.50860, -99.44829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 964.9 ft (294.1 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 3058.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614195 |