Sp 400 over Chacon Creek
Good Condition30 years old20,937 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.40 Mi W Of Lp 20 |
| Carries | Sp 400 |
| Crosses | Chacon Creek |
| Coordinates | 27.51680, -99.45610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 270.0 ft (82.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 2156.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,937 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400354301001 |