Lp 20 Ml over Sp 400
Good Condition9 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.80 Mi S Of US 59 |
| Carries | Lp 20 Ml |
| Crosses | Sp 400 |
| Coordinates | 27.51669, -99.44871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 394.0 ft (120.1 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 3362.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008614193 |