E10-n405 Conn over 10 405 Sts Metro Rr
Fair Condition63 years old24,110 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-r5.28-la |
| Carries | E10-n405 Conn |
| Crosses | 10 405 Sts Metro Rr |
| Coordinates | 34.03025, -118.43792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2596.5 ft (791.4 m) |
| Max Span | 180.4 ft (55 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 8230.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,110 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 35 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1627G |