N405-e10 Connector over Sepulveda BLVD
Good Condition63 years old32,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-405-29.42-la |
| Carries | N405-e10 Connector |
| Crosses | Sepulveda BLVD |
| Coordinates | 34.03039, -118.43073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 589.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,000 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1638G |