Interstate 10 over Interstate 405
Fair Condition63 years old237,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-r5.43-la |
| Carries | Interstate 10 |
| Crosses | Interstate 405 |
| Coordinates | 34.03108, -118.43381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 246.1 ft (75 m) |
| Max Span | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Width | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Area | 2,670 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 237,000 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1628 |