N605-w10 over S605-e10
Good Condition62 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-605-r20.09-bwp |
| Carries | N605-w10 |
| Crosses | S605-e10 |
| Coordinates | 34.06364, -117.99986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 104.3 ft (31.8 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 372.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1631G |