E10-n605 Connector over W10-s605 Connector Ramp
Fair Condition62 years old13,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-31.18-bwp |
| Carries | E10-n605 Connector |
| Crosses | W10-s605 Connector Ramp |
| Coordinates | 34.06639, -118.00007 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 115.5 ft (35.2 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 411.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,300 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1633G |