Interstate 605 over W10-s605 Conn
Good Condition55 years old182,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-605-20.27-bwp |
| Carries | Interstate 605 |
| Crosses | W10-s605 Conn |
| Coordinates | 34.06634, -118.00021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Area | 1348.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 182,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1633 |