FM 1472 over Draw
Good Condition61 years old1,237 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 20.00 Mi NW Of IH 35 |
| Carries | FM 1472 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.71583, -99.73253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Area | 292.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,237 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400215003011 |