SH 255 (cctr) over Drain
Fair Condition27 years old630 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.5 Mi East Of FM 1472 |
| Carries | SH 255 (cctr) |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 27.71751, -99.70775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 275.6 ft (84 m) |
| Deck Area | 1100.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2010) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602003 |