SH 255 Wbfr over Drain
Fair Condition27 years old315 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 1.02 Mi E Of FM 1472 |
| Carries | SH 255 Wbfr |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 27.71611, -99.71264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 168.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2010) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400358602002 |