FM 1472 SB over Los Indios Creek
Good Condition26 years old2,115 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 17.65 Mi NW Of IH 35 |
| Carries | FM 1472 SB |
| Crosses | Los Indios Creek |
| Coordinates | 27.69100, -99.70810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 297.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,115 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400215004032 |