FM 3338 over Draw
Good Condition47 years old1,745 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.60 Mi S Of Cam Colombia |
| Carries | FM 3338 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 27.72224, -99.61507 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 161.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,745 (2020) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400353202001 |