Convent Avenue over Rio Grande River
Fair Condition70 years old62 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | .30 Mi S Of Border Sta. |
| Carries | Convent Avenue |
| Crosses | Rio Grande River |
| Coordinates | 27.50112, -99.50762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1049.9 ft (320 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 5,856 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2023) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00250001 |