Shiloh RD over Manadas Creek
Good Condition28 years old19,837 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.25 Mi E Of IH 35 |
| Carries | Shiloh RD |
| Crosses | Manadas Creek |
| Coordinates | 27.58605, -99.49329 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 750.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,837 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B01208001 |