Rancho Viejo Drive over Drainage Ditch
Good Condition18 years old7,920 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.02 Mi W Of FM 1472 |
| Carries | Rancho Viejo Drive |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.59188, -99.51257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 250.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,920 (2024) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B00992001 |