US 13 Sbl over Nansemond River
Fair Condition54 years old30,806 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.39 To 642 / 1.48 To 10 |
| Carries | US 13 Sbl |
| Crosses | Nansemond River |
| Coordinates | 36.76497, -76.56320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1053.1 ft (321 m) |
| Max Span | 159.1 ft (48.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 4301.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,806 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022040 |