US 13 Sbl & Bypass over Wilroy Road
Fair Condition53 years old26,105 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.84 Mi.to.int.rte.10 |
| Carries | US 13 Sbl & Bypass |
| Crosses | Wilroy Road |
| Coordinates | 36.76516, -76.55339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1189.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022051 |