US 13 Sbl Bypass over Ns Railway
Fair Condition52 years old26,105 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 2.00 Mi.fr.int.rte.10 S. |
| Carries | US 13 Sbl Bypass |
| Crosses | Ns Railway |
| Coordinates | 36.76537, -76.55068 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 747.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022047 |