SR 10 Godwin Blvd. over US 58 & 460 Bypass
Fair Condition53 years old19,040 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.80 Mi.fr.int.rte. 460 |
| Carries | SR 10 Godwin Blvd. |
| Crosses | US 58 & 460 Bypass |
| Coordinates | 36.76733, -76.58566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 2455.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,040 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022004 |