US 13 Nbl & Bypass over SR 337 Nansemond Pkw
Fair Condition53 years old26,105 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 3.0 Mi.fr.int.rte. 10 |
| Carries | US 13 Nbl & Bypass |
| Crosses | SR 337 Nansemond Pkw |
| Coordinates | 36.76114, -76.53546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1025.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022043 |