Nansemond Parkway over Beamons Mill Pond
Poor Condition106 years old5,593 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 8.31 Mi.fr.wcl Chesapeake |
| Carries | Nansemond Parkway |
| Crosses | Beamons Mill Pond |
| Coordinates | 36.75546, -76.53799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 97.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,593 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022091 |