Kingsfork Road over Cohoon Creek
Fair Condition58 years old405 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.43 Mi.fr.int.rte. 644 |
| Carries | Kingsfork Road |
| Crosses | Cohoon Creek |
| Coordinates | 36.75802, -76.68579 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 161.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 405 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022117 |