Pitchkettle Road over Lake Meade
Fair Condition57 years old2,648 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.45 To 640 / 0.15 To 638 |
| Carries | Pitchkettle Road |
| Crosses | Lake Meade |
| Coordinates | 36.75708, -76.62676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 310.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,648 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022098 |