Lake Meade Drive over Lake Cohoon
Fair Condition65 years old249 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.4 Mi.fr.int.rte. 639 |
| Carries | Lake Meade Drive |
| Crosses | Lake Cohoon |
| Coordinates | 36.75396, -76.65415 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 314.0 ft (95.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 842.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 249 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022118 |