Kingsfork Road over Lake Cohoon
Fair Condition65 years old1,622 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.10 To 637 / 0.90 To 736 |
| Carries | Kingsfork Road |
| Crosses | Lake Cohoon |
| Coordinates | 36.76130, -76.65685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 569.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,622 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022116 |