Is 264 Ebl Ramp over Baxter Road
Fair Condition36 years old10,012 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.29 Mi. Fr. Rte. 264 Ebl |
| Carries | Is 264 Ebl Ramp |
| Crosses | Baxter Road |
| Coordinates | 36.83056, -76.13767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 430.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,012 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022217 |