Va. Beach Blvd. over Thalia Creek
Good Condition39 years old38,986 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 4.70 To 58b/ 3.12ecl Norf |
| Carries | Va. Beach Blvd. |
| Crosses | Thalia Creek |
| Coordinates | 36.84328, -76.12464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Area | 1700.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,986 (2022) |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022254 |