Is 264 over Rr & London Br RD Ramp
Fair Condition59 years old95,598 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.66 Mi.fr.int.rte. 414 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Rr & London Br RD Ramp |
| Coordinates | 36.83869, -76.05447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.9 ft (102.7 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 135.5 ft (41.3 m) |
| Deck Area | 4241.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95,598 (2022) |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022231 |