Is 264 Ebl Ramp over Is 264
Fair Condition59 years old8,463 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.30 Mi. Fr. Is 264 Ebl |
| Carries | Is 264 Ebl Ramp |
| Crosses | Is 264 |
| Coordinates | 36.84190, -76.04197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 998.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,463 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000022234 |