Potters Road over London Bridge Creek
Fair Condition49 years old5,413 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.05lynn RD /0.06s Gr Nk |
| Carries | Potters Road |
| Crosses | London Bridge Creek |
| Coordinates | 36.83508, -76.06084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 1135.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,413 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022186 |