US 58 Ebl Ramp over US 58 Va Beach BLVD
Fair Condition59 years old12,081 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.51 Miles From Route 279 |
| Carries | US 58 Ebl Ramp |
| Crosses | US 58 Va Beach BLVD |
| Coordinates | 36.84364, -76.03980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 1158.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,081 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022256 |