Is 264 over US 58 Va Beach BLVD
Fair Condition59 years old30,452 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 2.10 Mi.fr.int.rte. 414 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | US 58 Va Beach BLVD |
| Coordinates | 36.84338, -76.03001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 395.0 ft (120.4 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 4912.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,452 (2022) |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022237 |