Is 264 over Plaza Trail
Fair Condition59 years old132,581 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.38 Mi.fr.int.rte. 411 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Plaza Trail |
| Coordinates | 36.83879, -76.09038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 2109.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132,581 (2022) |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022226 |