Ramp "p" over Ramps "r" And "s"
Good Condition19 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 1.2 Miles From Dulles Air |
| Carries | Ramp "p" |
| Crosses | Ramps "r" And "s" |
| Coordinates | 38.96298, -77.43251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.8 ft (60.6 m) |
| Max Span | 190.0 ft (57.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 557.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100061P0000000 |