EB Diaah over W&od Trail
Fair Condition63 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 7.2 Miles From Dulles Air |
| Carries | EB Diaah |
| Crosses | W&od Trail |
| Coordinates | 38.94447, -77.32581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.3 ft (50.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 684.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100010P0000000 |