EB Dulles Toll Roa over W&od Trail
Fair Condition42 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 7.2 Miles From Dulles Air |
| Carries | EB Dulles Toll Roa |
| Crosses | W&od Trail |
| Coordinates | 38.94430, -77.32566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.7 ft (51.1 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 960.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100042P000000 |