Ramp "g" over Horsepen Run
Good Condition31 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 0.74 Miles From Dulles Ac |
| Carries | Ramp "g" |
| Crosses | Horsepen Run |
| Coordinates | 38.96647, -77.43578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.2 ft (92.1 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 939.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100034P0000000 |